W poprzednim artykule pisaliśmy o tym czym są słoneczne kolektory hybrydowe i jak działają. Rozważmy dzisiaj ich zastosowanie i montaż instalacji.
W naszych artykułach pisaliśmy już zarówno o korzyściach płynących z montażu instalacji fotowoltaicznej jak i posiadania kolektorów słonecznych. Są to jednak dwie instalacje, które zajmują dużo miejsca i mają podobne wymagania działania. Kolektory hybrydowe łączą w sobie rozwiązania zarówno paneli fotowoltaicznych jak i kolektorów słonecznych. Innymi słowy produkują zarazem energię elektryczną jak i służą do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki takiemu patentowi zamiast montażu dwóch różnych instalacji mamy jedną. Hybrydowe kolektory fotowoltaiczne mogą służyć jako wsparcie przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, jak również jako zasilanie awaryjne.
By określić wiek używanych modułów fotowoltaicznych i dowiedzieć się jakie są ich rzeczywiste parametry trzeba by wykonać specjalistyczne badania. Jest to jednak kosztowne rozwiązanie, dlatego też po prostu się z niego nie korzysta. Panele takie na pewno warto obejrzeć w towarzystwie specjalisty, jednak nawet i on może nie wychwycić wszystkich potencjalnych uszkodzeń, które jakby nie spojrzeć mogą przesądzić o ich niskiej jakości bądź nawet bezużyteczności.
Panele fotowoltaiczne podlegają wieloletniej gwarancji producentów, te dobrej jakości działają aż do swojej śmierci technicznej, natomiast jeżeli trafi się jakiś wadliwy egzemplarz podlega on utylizacji. Skąd zatem pojawiają się używane panele na rynku wtórnym i czy warto takie kupić?
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym czym jest autokonsumpcja i jakie są jej korzyści. Zastanówmy się zatem jak ją zwiększyć? Wbrew temu co mogło by się wydawać nie chodzi tu wcale o zwiększenie zużycia energii elektrycznej, a o lepsze nią zarządzanie.
Nowy system Net-Billingu ma być zachętą celem większej autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta. Właściciel instalacji fotowoltaicznej ma nie tylko wytwarzać energię we własnej elektrowni słonecznej, ma on być również aktywnym użytkownikiem rynku potrafiącym tą energią zarządzać i optymalizować jej zużycie. Chodzi tu oczywiście o autokonsumpcję, która ma zwiększyć opłacalność fotowoltaiki i obniżyć rachunki za prąd. Przechodzimy tutaj do meritum problemu.
1 kwietnia 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE z 29 października 2021 r. zgodnie z którą wszyscy nowi właściciele instalacji fotowoltaicznych są rozliczani w systemie Net-Billing. System ten polega na sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci. Pieniądze za sprzedany prąd nie są wysyłane od razu na konto prosumenta – umieszczane są one na specjalnym depozycie, z którego będą mogły zostać wykorzystane na zakup prądu. Pozostałe niewykorzystane środki z depozytu będzie można otrzymać w rozliczeniu w ciągu roku, dodatkowo nie będą one obciążone podatkami VAT i PIT.
Instalacja fotowoltaiczna złożona jest z wielu elementów elektrycznych, dlatego też należy mieć na uwadze bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Sercem każdej instalacji jest inwerter, to on odpowiada za przetwarzanie energii słonecznej uzyskanej przez panele fotowoltaiczne w prąd zmienny o napięciu 230V, z którego korzystamy w naszych domach. Prawidłowy wybór inwertera jest niezwykle ważny, to właśnie on może zdecydować o powodzeniu inwestycji i nie należy ignorować gwarancji i bezpieczeństwa na korzyść niskiej ceny.
W przypadku audytu fotowoltaicznego przeprowadzanego na obiekcie w ramach termomodernizacji potrzebne będą dokumenty odnośnie inwentaryzacji techniczno-budowlanej budynku zawierającej identyfikację cech budowlanych i instalacyjnych oraz dane eksploatacyjne wpływające na zużycie w nim energii.
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, czym jest audyt fotowoltaiczny. Warto by więc wiedzieć, jakie cechy powinien mieć dobry doradca inwestycyjny branży fotowoltaicznej. W końcu wypadałoby, by doradzał nam wykwalifikowany w danej dziedzinie specjalista.
Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.
W jednym z poprzednich naszych artykułów napomknęliśmy o czymś takim jak audyt fotowoltaiczny. Przyjrzyjmy się temu dokładniej.