Każda technologia może kiedyś ulec awarii, dotyczy to również paneli fotowoltaicznych. Jakie i czym spowodowane są awarie, którym ulegają panele?
Perowskity to grupa minerałów o bardzo szerokim zastosowaniu. Nowoczesna technologia pozwala na drukowanie warstw ogniw fotowoltaicznych przy użyciu przezroczystych folii. Ogniwa wytworzone na bazie perowskitów można dowolnie dostosować do potrzeb poprzez zmienienie ich rozmiaru, bądź też sklejanie ich ze sobą.
Do dobrania odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej potrzebna jest znajomość podstawowych jednostek takich jak kWh czy kWp, gdyż pozwalają one na określenie podstawowych parametrów fotowoltaiki.
W związku z ciągłym rozwojem fotowoltaiki pojawiają się ciągle nowe rozwiązania i sposoby montażu paneli. Gdzie zatem można zamontować panele fotowoltaiczne?
Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż własnej przydomowej elektrowni słonecznej. Nazwa “prosument” wywodzi się z połączenia dwóch innych słów - “konsument” i “producent”, co za tym idzie prosument jest to osoba, która zarówno coś konsumuje jak i produkuje. Termin ten często wykorzystywany jest w odniesieniu do fotowoltaiki i osób posiadających własne instalacje fotowoltaiczne.
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych do przydomowej elektrowni słonecznej. Warto jednak pamiętać, że na elektrownię taką ma wpływ dużo czynników zewnętrznych.
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak obliczyć zużycie energii w domu. Jest to bowiem informacja niezmiernie istotna przy obliczaniu mocy paneli fotowoltaicznych, od tego w końcu zależy jaką moc będzie musiała mieć przydomowa elektrownia słoneczna.
Planując instalację przydomowej elektrowni fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Aby obliczyć odpowiednią moc takiej instalacji trzeba wiedzieć jakie jest zużycie energii elektrycznej w domu oraz jakie są warunki do montażu paneli fotowoltaicznych. Prawidłowo dobrana moc paneli jest bardzo istotnym elementem, to właśnie ona w dużej mierze decyduje o oszczędnościach i czasie zwrotu dokonanej inwestycji.
Na początku należy zaznaczyć, że akumulator nie jest tanim urządzeniem - zakupienie go może znacznie wydłużyć czas zwrotu kosztów za instalację fotowoltaiczną. Zatem jeżeli nie zależy nam na odłączeniu od sieci energetycznej, to w niej właśnie można magazynować wyprodukowaną nadwyżkę prądu.
Na przełomie ostatnich kilku lat popularność instalacji fotowoltaicznych znacznie wzrosła. Zastanawiając się nad wyborem paneli fotowoltaicznych należy jednak wziąć pod uwagę wiele czynników. W przypadku montażu zarówno paneli monokrystalicznych jak i polikrystalicznych możemy być pewni mniejszych rachunków za prąd. Wybór paneli dyktowany jest najczęściej osobistymi preferencjami, uwzględnić tu trzeba bowiem przestrzeń jaką można przeznaczyć na instalację oraz czas zwrotu dokonanej inwestycji. Nadmienić należy, że koszty instalacji paneli mogą być naprawdę różnorodne.
W poprzednim artykule pisaliśmy o wadach i zaletach paneli monokrystalicznych. W związku z tym warto by więc przyjrzeć się wadom i zaletom paneli polikrystalicznych, które są dla nich alternatywą.
W poprzednim artykule ogólnikowo przedstawiliśmy zarys charakterystyki paneli monokrystalicznych. Przyjrzyjmy się im dokładniej.