Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne i częściej można je spotkać na polskich drogach. Coraz bardziej rygorystyczne restrykcje unijne powodują, że na rynku samochodów pojawia się więcej modeli aut elektrycznych. Dodatkowo 29 czerwca bieżącego został zatwierdzony zakaz sprzedaży nowych pojazdów z silnikami spalinowymi w Europie od 2035 roku, w związku z tym warto zastanowić się nad inwestycją w fotowoltaikę, by już dziś obniżyć koszty utrzymania samochodu elektrycznego.
Energia pozyskiwana ze słońca jest niezaprzeczalnie coraz bardziej popularna. Z obaw czy inwestycja tego typu będzie efektywna i opłacalna pierwsza instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj jest montowana mniejsza, niż są na to warunki. Prosumenci, którzy w nią zainwestowali i sami przekonali się jak wiele oszczędności ona przynosi często rozważają jej rozbudowę. Czy jest to możliwe?
Pisaliśmy niedawno o tym czym są systemy BIPV. Czy wiedzieliście, że w 2017 roku Chiński fundusz Asia Clean Capital Limited uruchomił największą na świecie instalację w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami?
W poprzednim artykule rozwialiśmy część mitów na temat instalacji fotowoltaicznych. Czas na kolejne.
Zauważyliście kiedyś, że wraz z tym, jak coś robi się popularne nagle pojawiają się wokół tego mity? Z fotowoltaiką wcale nie jest inaczej.
Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak dom zeroenergetyczny? Jest to dom, który nie zużywa energii pierwotnej, a dokładniej mówiąc ma maksymalne zużycie energii pierwotnej 0 kWh / (m2*rok).
Innymi słowy nie wymaga doprowadzania jej z zewnątrz do prawidłowego funkcjonowania posesji. Z łatwością może on być całkowicie odłączony od zewnętrznej sieci energetycznej, czyli Off-Grid. Jest to dom w pełni samowystarczalny pod względem energetycznym, który jest całkowicie przyjazny środowisku naturalnemu i nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla.
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym czym są i jak wyglądają systemy BIPV. Obok wszystkich wymienionych w nim walorów rzeczonych systemów, mają one jeszcze jeden, a mianowicie estetykę. Należy mieć na uwadze, że istnieje wiele różnych możliwości integracji modułów fotowoltaicznych z fasadami. Mowa tu o wykorzystaniu fotowoltaiki w charakterze pokrycia powierzchni fasady budynku w zastępstwie innych dostępnych pokryć. Zastąpienie tradycyjnych fasad systemami BIPV nie wprowadza znaczących zmian w projekcie budynku, a sam montaż modułów nie powoduje powstania dodatkowych wymagań dla instalatorów.
Słyszeliście o czymś takim jak BIPV? Są to systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami – dość popularne w nowoczesnym budownictwie. Do instalacji takich systemów wykorzystuje się panele cienkowarstwowe, o których już wcześniej pisaliśmy. Są one wyjątkowo lekkie i elastyczne, dzięki czemu mogą przyjmować niemal dowolny kształt. Instalacje BIPV to nie tylko ogniwa fotowoltaiczne w formie paneli, ale i dachówki fotowoltaiczne, które tworzą dachy solarne. Do systemów zintegrowanych zalicza się również wiaty fotowoltaiczne i carporty – tu wykorzystywane są panele bifacial, o których także już pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.
Zapewne wielu inwestorów zastanawiało się czy jest sens ubezpieczać instalację fotowoltaiczną? W końcu coraz więcej firm oferuje niepalne panele. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie panele takie są, a pożar takowych wiąże się zarówno z dużymi stratami jak i z poważnym niebezpieczeństwem. Dodatkowo, o ile instalacje fotowoltaiczne wyposażone są w zabezpieczenia chroniące je przed przepięciami i zwarciami nie są one w żaden sposób chronione przed dewastacją, kradzieżą, czy nagłymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
W poprzednim artykule rozważyliśmy już, że by wykonać dobry projekt instalacji fotowoltaicznej niezbędny jest audyt fotowoltaiczny. Istotnym jest także, czy instalacja ma powstać dla dopiero planowanego budynku, czy takiego już istniejącego. Dla dopiero powstającego trudniej jest oszacować zapotrzebowanie energetyczne, audytor bazuje jedynie na danych wynikających z planowanego zużycia energii. Inaczej sprawa ma się w przypadku termomodernizacji starego obiektu, tu określenie mocy instalacji dobiera się na podstawie wysokości rachunków za prąd za ostatni rok.
Jak łatwo się domyślić, każdy dobry projekt instalacji fotowoltaicznej zaczyna się od audytu. Jakby nie spojrzeć, jest to czas, który konsultant całkowicie poświęca inwestorowi – może on przejrzeć dokumentację związaną z budynkiem i działką oraz przyjrzeć się posesji. Tylko tak można ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne, możliwości terenowe i nasłonecznieniowe jak i fundusze inwestora. Na etapie audytu pada decyzja, gdzie zostanie zamontowana instalacja – na dachu czy na na gruncie.
W poprzednim artykule pisaliśmy o zastosowaniu hybrydowych kolektorów słonecznych. Dzisiaj przypatrzmy się ich wadom i zaletom.