W chwili obecnej na rynku dostępne jest kilka rodzai ogniw fotowoltaicznych, różnią się one między sobą materiałami, z których zostały wykonane - rozróżniamy tutaj panele fotowoltaiczne polikrystaliczne oraz panele monokrystaliczne. Technologia wytwarzania obu półprzewodników jest różna w związku z tym istnieje różna wydajność, koszt oraz wygląd ogniw.
Spójrzmy dzisiaj na zestawienie kosztów i zysków płynących z instalacji fotowoltaicznej.
Wspomniane w poprzednim artykule ogniwa fotowoltaiczne pełnią bardzo ważną funkcję w procesie konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W gospodarstwach domowych najczęściej używane są ogniwa krzemowe. Rozróżniamy dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne.
W Polsce głównym źródłem energii elektrycznej są elektrownie węglowe. Jednakże węgiel zalicza się do zasobów nieodnawialnych, czyli jego ilość jest ograniczona. Im więcej się go zużywa, tym bardziej jego zasoby kurczą się, co z kolei wpływa na coraz wyższe ceny prądu. Stąd też pojawia się coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, które korzystają z surowców odnawialnych.
Udział odnawialnych źródeł energii w naszym kraju jest niestety nadal zbyt niski, jej głównym źródłem pozyskiwania jest węgiel i inne nieodnawialne paliwa kopalne. Nie jest to obojętne zarówno dla środowiska jak i naszego zdrowia. Cieszącą się coraz większą popularnością na naszym rynku fotowoltaikę zaliczamy do odnawialnych źródeł energii. Nie każdy uświadamia sobie jak wielki może mieć wpływ oraz ile korzyści niesie ze sobą zwiększenie udziału odnawialnej energii na naszym rynku energetycznym
Energię elektryczną i ciepło tradycyjnie pozyskuje się z paliw kopalnych takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa oraz gaz ziemny. Jednak ciągle rosnące zapotrzebowanie powoduje, że te najczęściej wykorzystywane dotychczas źródła energii powoli stają się niewystarczające. Dodatkowo energetyka oparta na paliwach kopalnych nie jest obojętna dla środowiska i naszego zdrowia, gdyż w czasie ich spalania do atmosfery uwalniane są olbrzymie ilości dwutlenku węgla, tlenki siarki i inne zanieczyszczenia.