
Na początku należy zaznaczyć, że akumulator nie jest tanim urządzeniem - zakupienie go może znacznie wydłużyć czas zwrotu kosztów za instalację fotowoltaiczną. Zatem jeżeli nie zależy nam na odłączeniu od sieci energetycznej, to w niej właśnie można magazynować wyprodukowaną nadwyżkę prądu.
Akumulator ma 2 tryby pracy - ładowanie i magazynowanie energii oraz jej późniejsze uwalnianie, kiedy to akumulator się rozładowuje. Niestety w trakcie użytkowania powoli traci on swoje właściwości, a jego sprawność staje się coraz mniejsza. Przez sprawność rozumiemy tu stosunek energii oddanej podczas pracy do energii włożonej do akumulatora w procesie ładowania.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej akumulator pracuje cyklicznie, oznacza to że gdy pojawia się nadwyżka energii produkowanej przez panele będzie się on ładował, natomiast podczas korzystania ze zmagazynowanego w nim prądu będzie się rozładowywał. Dlatego też specjaliści często polecają akumulatory żelowe, które są dostosowane do takiego trybu pracy.