
Wspomniane w poprzednim artykule ogniwa fotowoltaiczne pełnią bardzo ważną funkcję w procesie konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W gospodarstwach domowych najczęściej używane są ogniwa krzemowe. Rozróżniamy dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne.
Ogniwa z krzemu monokrystalicznego osiągają bardzo wysoką wydajność dzięki bardzo uporządkowanej strukturze wewnętrznej. Ich cena jest nieco wyższa, jednakże przy zakupie instalacji zbudowanej z tego materiału można liczyć na przetworzenie największej ilości promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Ogniwa z krzemu polikrystalicznego co prawda mają większą ilość wad niż z monokrystalicznego, lecz ich cena jest niższa, a wydajność nadal pozostaje dość wysoka.
Jaką więc rolę pełni efekt fotowoltaiczny?
Najprościej rzecz ujmując jest to proces fizyczny, podczas którego światło słoneczne, które pada na panele w ogniwie fotowoltaicznym przetwarzane jest na prąd stały. Dlatego też tak bardzo ważne jest ustawienie paneli słonecznych w odpowiednim miejscu.