
W poprzednim artykule pisaliśmy o zaletach i budowie paneli Bifacial. Dzisiaj skupimy się natomiast na temacie ich montażu i zastosowania. Wydawało by się, że w obu przypadkach niewiele różnią się one od klasycznych paneli.
Panele Bifacial są dużo cięższe od standardowych jednostronnych, w związku z czym nie powinno się ich montować na dachach,. Dodatkowo tył modułu nie będzie w takim przypadku efektywnie pracował, wyjątkiem jest sytuacja jeśli nośność dachu jest odpowiednia, a sam dach pokryty jest białym lub szarym materiałem dachowym. Panele dwustronne powinny być zamontowane pod takim kątem, aby umożliwić obu stronom panela pochłaniania jak największej ilości światła słonecznego z jednej strony i z odbicia z drugiej. W związku z tym powierzchnia na której montowane są panele Bifacial powinna charakteryzować się dużą zdolnością odbijania światła słonecznego.
Panele dwustronne nadają się do montażu zarówno na budynkach jak i na gruncie, dzięki czemu wykorzystywane są przy konstrukcji carportów oraz w systemach fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami.